Úvodní strana » Rady na cestu » Instalace vody v obytném voze a karavanu - hygiena nade vše

Instalace vody v obytném voze a karavanu - hygiena nade vše

Než se pustíte do karavaningového dobrodružství, mnozí jsou omezováni různými obavami. Nejčastěji se objevuje hygiena. Zatímco u minikaravanů si nemůžeme být vždy jisti, zda bude součástí výbavy sprcha a WC, u velkých obytných přívěsů se není čeho bát. Obava je pochopitelná, protože je těžké si představit, jak dům na kolech funguje. Od toho jsme tu my, abychom vám vysvětlili z čeho se skládá, jak funguje a poskytne nám komfort?

Odkud se v obytném voze bere voda?

Voda se bohužel neobjevuje sama od sebe. Nechybí, stejně jako v případě elektřiny, možnost napojení přímo na externí zdroj vody a její odběr „pravidelně“. Voda tedy bude odkud si sami natankujeme. V obytném voze a karavanu jsou dvě nádrže na vodu, obvykle kolem 100 litrů. Jedna je určena pro čistou vodu, která se pak nachází v kohoutku. Druhá nádrž sbírá šedou vodu, tedy odpadní vodu z mytí nádobí, zubů nebo sprchy.

Čistá voda

Čistou vodu můžete napouštět přes speciální přívod mimo obytný vůz. Nezapomeňte své vozidlo vždy vybavit zahradní hadicí s různými rychlospojkami, aby se vešly na různé velikosti kohoutků. Jejich použití vám umožní rychle naplnit nádrž. Pokud to není možné, mějte pro případ nouze také kanystr.

Šedá voda

Vodoinstalace v obytném voze je pitná, ale i špinavá voda. Vypouští se do speciální nádrže. Nejdůležitějším pravidlem je nevypouštět šedou vodu tam, kde vás napadne - to je nepřijatelné. K tomu musíte najít místo pro servis obytných vozů . Existují speciální drenážní nádrže nebo drenáže. Údaje o místě můžete vyhledávat stejným způsobem jako výše – v karavaningových aplikacích nebo googe mapách pod hlavičkou camper service. V podvozku vozu najdete kohoutek, který po odšroubování vypustí vodu z nádrže umístěné v podlaze vozidla. Je dobré si s sebou přibalit druhou hadici (a samozřejmě ji řádně označit, aby nedošlo k záměně s čistou vodou), která vám pomůže vodu vypustit do odtokových mřížek.

Vodoinstalace – z čeho se skládá

V obytném voze využijete kuchyňský dřez, umyvadlo v koupelně i sprchu - jako doma! Často jsou vozidla vybavena i externí sprchou, která se hodí například po návratu z pláže nebo při cestování s domácím mazlíčkem. Když přemýšlíte o sprše, pravděpodobně vás zajímá teplota vody. Obytné auto je vybaveno bojlerem , takže se nemusíte bát mrazivých koupelí. Chcete-li využít výhod instalace vody v obytném automobilu a karavanu, měli byste spustit vodní čerpadlo. Děláme to na ovládacím panelu, tedy ve velitelském centru vozidla. Nezapomeňte před spuštěním čerpadla zkontrolovat hladinu vody v nádržích, abyste zabránili jeho chodu nasucho. Každodenní sledování stavu nádrží na čistou i šedou vodu by se mělo stát zvykem. Zásoby vody mohou bohužel rychle dojít, proto se vyplatí využít sprchu nebo kempingové kuchyňky.

 

 

A co záchod?

Už víme, co nám umožňuje se v obytném voze a karavanu osprchovat nebo umýt špinavé nádobí. Když však mluvíme o instalaci vody a o tom, jak můžeme udržovat hygienu na karavaningu, myslíme také na toaletu. Jak to funguje? Toaleta v obytném voze má dvě nádrže, na splachovací vodu a na odpadní vodu. WC se splachuje mechanickou nebo elektrickou pumpou. Drenážní komora je hermetická. Navíc obsahuje speciální kapalinu, která neutralizuje pachy. Záchod v obytném voze a karavanu je nejlepší použít jako poslední možnost, protože četnost používání ovlivňuje i nutnost jeho vyprazdňování. Není to zrovna nejpříjemnější činnost, co se karavaningu týče, ale také to není tak děsivé, jak by se mohlo zdát. Vyprazdňování spočívá ve vyjmutí komory s odpadními vodami z vnějšku vozidla, vysypání odpadu do speciální jímky, propláchnutí pod tekoucí vodou, nalití nové dávky kapaliny a nakonec - vložení kazety zpět na místo. Při používání toalety byste také měli pamatovat na použití speciálního toaletního papíru.