Elektroinstalace v obytném voze a karavanu - odkud se tato elektřina bere?
Jsme ve 21. století a život bez elektřiny si již nedovedeme představit. Elektrická zařízení zvyšují náš komfort života a cestování . Přeci jen je jednodušší používat Google Maps než hledat trasu na papírové mapě. Když se však vydáme na cestu karavanem, rozhodneme se přesunout celý dům na kola vozidla. Elektřina není jen nutnost nabíjení telefonu, ale také provoz ledničky, klimatizace a vodní pumpy. Proto je elektroinstalace v obytném voze a karavanu nesmírně důležitá věc! Dnes se tedy pokusíme odpovědět na jednu důležitou otázku – odkud tento proud pochází?
Elektroinstalace v obytném voze a karavanu - z čeho se skládá
V obytném voze, jako v každém autě, máme startovací baterii , která nám dodává napětí 12V. Hlavní částí startovací baterie je však zapalování motoru vozidla, takže pro využití elektřiny v obytné zóně má obytné auto i druhou - napájecí baterii . Jejich systém funguje samostatně a obě baterie se dobíjejí za jízdy. Běžná je také instalace separátoru , který automaticky odpojí odběr proudu, aby se zabránilo vybití startovací baterie.
Abychom však mohli využívat výhod elektřiny, stejně jako ve skutečné domácnosti, potřebujeme napětí 230V. K jejich získání je ve vozidlech instalován měnič, jehož úkolem je měnit napětí, ale také zesílit výkon, který potřebujeme k napájení zařízení.
Zdroj energie v obytném a karavanu
Jak jsme již zmínili, máme baterii na palubě karavanu i obytného vozu. Je to však pouze zásobárna vyrobené energie. Odkud se tedy ta energie bere? Může pocházet z alternátoru, tj. vzniká za chodu motoru. Když každý den měníme místo kempu, což vyžadují naše cesty, můžeme si bezpečně zajistit elektřinu na večer a ráno. Dalším způsobem je napojení obytného vozu nebo karavanu na externí zdroj energie, ke kterému obvykle dochází při přenocování v kempu, nebo doplnění elektroinstalace o doplňkový zdroj energie. Všichni, kdo mají rádi divoký karavaning, by měli zvážit druhé řešení pokud chtějí zůstat nezávislí co nejdéle. Ideální možnost je však mít vůz vybaven solárním panelem, který zajistí přísun elektřiny prakticky kdykoliv.
Elektřina v kempu
Při rozhodování o přenocování v kempu můžeme samozřejmě využít připojení externího napájení. V kempech jsou již standardem. Obvykle jsou vedle každého pozemku přípojky na elektřinu. Zejména na menších polích se však stává, že centrální box může být od vašeho místa vzdálený, proto se vyplatí mít s vozidlem delší kabel. Za připojení k elektřině se platí příplatek .
Alternativní zdroje energie
Místa ubytování v obytném voze nebo karavanu se liší. Často vybíráme ty, které nemají speciální karavaningovou infrastrukturu, jako například v kempech. Jak se pak starat o elektřinu? Samozřejmě je možné použít externí zdroj jako je elektrocentrála. Pohání ho benzín, nafta nebo LPG, ale toto řešení nedoporučujeme. Za prvé je potřeba mít takový generátor u sebe, za druhé je potřeba mít dostatečnou zásobu paliva a zatřetí je hluk a výfukové plyny z něj vypouštěné to poslední, co při přenocování v divoký.
Elektroinstalace v obytném voze a karavanu se neustále vyvíjí. Proto se v současné době fotovoltaické panely staly téměř standardní výbavou. Jejich použití při instalaci přináší mnoho výhod. V prvé řadě jde o ekologické řešení, prakticky bezúdržbové a vyrobená elektřina je zcela zdarma. Panely generují stejnosměrný proud, který regulátorem končí v naší baterii. Další možností získávání proudů pomocí přírody je využití větrné turbíny. Toto zařízení má vestavěný regulátor, takže jej můžete připojit přímo k baterii. S ohledem na ekologický aspekt našich cest je ideálním řešením vytvoření hybridního systému kombinujícího provoz solárních panelů a větrné turbíny.